Oh My God!

28.03.2012

OMG!

To jsem si řekla dneska hodně brzo ráno. Vlastně před chvílí. Proč?

Eeh, to je dlouhá historie. Začnu od konce. Právě mě totiž poměrně zaskočilo, že v češtině zjevně neexistují žádné stránky, které by se věnovaly mé oblíbené sérii her.

A teď od začátku. Už nějaký ten čásek se zajímám o japonské komiksy (manga) a animované seriály a filmy (anime). Ráda si nechám něco nového doporučit a tak jsem hmátla (virtuálně, neb u nás je stále legální si pro svou vlastní potřebu stahovat filmy i hudbu...) po Ouran High School Host Club. Příběh tohoto seriálu (mimochodem poměrně vtipného) není až tak důležitý až na jednu epizodu, kde je jedna postava posedlá jednou určitou hrou. Vzhledem k tomu, že k počítačovým hrám mám už od útlého mládí celkem vřelý vztah (neb sourozenci mě zcela ochotně zasvětili do kouzla propařených nocí...), jen tak mimochodem jsem si název oné hry vygooglovala.

Haha, a to byl myslím onen zlomový bod. Hra v seriálu byla parodií na hru Tokimeki Memorial Girl's Side.

Co je Tokimeki Memorial Girl's Side zač, ptáte se vy, kteří nikdy nezavítáte na moje stránky?

Tak začneme od začátku od začátku. Tokimeki Memorial je celá hromada her od japonské společnosti Konami. V základě jde o takzvané "dating simulators", což znamená, že ve hře vy, jako hlavní hrdina (středoškolský student/ka) potkáváte postavy, se kterými můžete chodit na rande a zároveň si pomocí různých činností zvyšujete osobnostní parametry (inteligence, šarm atd...) tak, aby vám na konci hry některá z postav vyznala lásku. Konkrétně Tokimeki Memorial má 4 díly (a pár rozšíření a anime) a je určen pro chlapy, tudíž "datovatelné" postavy jsou holky. Hra byla vydána pro PC, SNES (heh, retro...), GB (trošku menší retro...) a PS/P (PlayStation/Portable, poměrně módní záležitost). Vzhledem k úspěšnosti se Konami rozhodlo udělat podobnou hru i pro holky. A tak v roce 2002 vznikl Tokimeki Memorial Girl's Side. Princip je stejný, jen lovíte místo holek kluky. Zatím jsou k dispozici 3 díly a pár rozšíření. Hra je pro PS/P (to znamená jak PlayStation tak PlayStationPortable) a NDS (Nintendo DS) (Hlas z budoucnosti roku 2022: Jsou už díly 4 a poslední je pro Nintendo Switch).

Co je na těchhle hrách zajímavého? TM pro kluky jsem nikdy nehrála, tak nevím, ale bude to asi hodně podobné. Velkým lákadlem je množství potenciálních objektů. V každém díle (TMGS1, TMGS2, TMGS3) je aspoň 6 ulovitelných kluků různé povahy plus nějaké "secret characters", kteří se dají ulovit jen po splnění určitých předpokladů. Co se týče vzhledu, všichni jsou to klasičtí "bishounen", což jednoduše znamená hezký chlapi. V průběhu randění, chození do školy a dalších činností se s nimi náhodně setkáváte a v případě, že splníte předem dané předpoklady (které ale nevíte, pokud nemáte návod, heh...), získáte tzv. CG, což je vlastně takový bonusový obrázek s pěknou grafikou. Ve hře jich je pro každého rozeseto milion.:-) Dále máte možnost se kamarádit s pár holkama, které si s vámi rády popovídají, udělají úkoly nebo zasportují. Každá je jiná a každá má taky oblíbeného některého z vašich hezounů, takže se snadno může stát, že se z kamarádek rychle stanete rivaly. (Je to vratný proces, ale zdlouhavý a navíc vás otravujou, když chcete svému drahému dát třeba čokoládu na Valentýna...). Ano, další věc, V každém díle je někdo (bratr, soused, kamarádka), kdo vám ochotně sdělí data narození každého chlapa, kterého jste potkali (a jeho telefonní číslo). Pak jim můžete dávat dárky, což jim rozhodně pomůže k tomu, aby vás měli ještě raději. Protože na začátky hry jste jim celkem jedno a jejich lásku si musíte tvrdě zasloužit. Třeba tím, že se vhodně oblečete. Přičemž oblečení nakoupíte o víkendu nebo o dovolené v obchodě. Za peníze, které si můžete vydělat brigádou, kterážto činnost vám též pomůže zvyšovat parametry.:-) Další lákadlo je zajisté i fakt, že všechny postavy mají vlastní hlasy, takže se neučtete k smrti (pokud tedy rozumíte trochu japonsky, neb hry jsou japonské a v jiném jazyce se nedělají... Nemějte strach, na první dva díly se dá sehnat patch, který vám japonský text změní na anglický). Ale nejzajímavější věc je rozhodně "skinship". Ve zkratce je to feature, která využívá dotykové obrazovky Nintenda DS. Pomocí stylusu můžete sahat na své oběti, v případě dvou posledních dílů je můžete třeba vzít za ruku, dlouze se jim dívat do očí nebo je i praštit.:-) Ale aby to nebylo jednoduché, ne každému klukovi se líbí totéž a navíc je třeba dávat pozor na TPO, neboli "Time, Place, Occasion". Skinship opět zvyšuje "affection", ale když se vám nedaří, může ji i snížit.

Co se týče náklonnosti, můžete ji u jednotlivých chlapů kontrolovat pomocí "tokimeki panelu", kde se vám zobrazuje, jestli jste spíš kamarádi, nebo jestli je do vás blázen. Tokimeki panel vám ukáže buď bratr, soused nebo kamarádka. Je důležité ho občas sledovat, neb z něho lze poznat, když vás někdo tzv. "bombuje". To znamená, že jste se někomu nedostatečně věnovali nebo se na něj úplně vykašlali a on je celý nespokojený a žárlivý a vyžehlíte to u něj jedině tak, že ho pozvete na rande. Je důležité, aby bomba nevybuchla, páč pak se sníží i náklonnost u toho jediného, o kterého vám jde, že?:-) Randění je v téhle hře sranda. Když nemáte školu nebo práci, zavoláte svému drahému, vyberete datum a místo a doufáte, že pozvání přijme. Ve smluvený den se pak pěkně ustrojíte (pokud možno tak, abyste se trefili do stylu, který má váš hezoun rád) a vyrazíte. Po nějakém tom skinshipu a pokecu se vás většinou chlapec na něco zeptá a vy si musíte dát velkej bacha, abyste odpověděli správně, páč to opět ovlivňuje affection. Pokud vás má dostatečně rád, doprovodí vás domů (v případě TMGS2 a 3 lze při dostatečné náklonnosti a správném skinshipu aktivovat tzv. "love mode", což je zjednodušeně skinshipová žeň s velice vtipnou konverzací nakonec...). Hra trvá 3 roky. Heh, herního času. Po tu dobu navštěvujete jednu ze středních škol (všechny tři hry se odehrávají na celkem dvou školách, přičemž některé tajné postavy jsou vždy z té opačné...), kde koluje určitá legenda, která pak hraje důležitou roli na konci. Pokud splníte parametry pro svého chlapa (každý má trochu jiné, třeba 150 bodů inteligence a 150 fitness...), v souvislosti s onou legendou vám vyzná lásku a jste happy ever after. Samozřejmě se může stát, že parametry nesplníte. To pak můžete dopadnout různě, neb ve hře lze skončit i s některou z kamarádek, s úplně jiným chlapem, než jste čekali nebo se sousedem.:-) Záleží na vás. Po skončení hry se můžete podívat do alba svých získaných CG a po dalším zapnutí hry vás přivítá hlas toho, s kým jste skončili, což je příjemné. Každý chlap má vlastní příběch, vlastní osobnost a minulost a je zábavné hrát jednu "route" vícekrát, páč vždycky se dozvíte něco nového (pokud to ovčem jako já nepaříte věčne...).

Tak. To bychom měli. Chápu, že z těch, kteří sem nechodí jsou určitě i někteří, kteří si právě ťukají na čelo s tím, že je to chabá náhrada za skutečné randění a "get a life, FGS...". Určitě si myslí, že je to ztráta času, zbytečnost, že nechápou,proč japonsky, když jsme v Čechách, co je tak super na 2D chlapech atd.... No a co. Momentálně je to věc, která mě baví nejvíc ze všeho. Takže STFU.

Abych se vrátila ke svému výkřiku do tmy na začátku. Já zase nechápu, když máme takovou rádoby otaku komunitu, kde spousta lidí žere anime i manga a hry, proč se ještě nikdo nezabýval právě těmahle hrama? Jo, otome games (= hry pro dívky) se už místy řeší, ale tenhle v postatě archetypální kousek? No jo, co se dá dělat. Tak se budu muset stát tou průkopnicí.:-)

Eh, doufám, že jsem vás nenudila, mí milí neexistující čtenáři. Příště se asi pověnuju každému dílu TMGS zvlášť. Máte se na co těšit.:-)

P.S.: Tipněte si, kteří jsou moji oblíbení.:-)